Decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jedną z kluczowych spraw jest kwestia wyboru formy opodatkowania. Na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany czy może karta podatkowa?
Jaką formę rozliczenia wybrać dla działalności gospodarczej?
Wiadomo, że im większy podatek – tym mniejszy nasz zysk, sprawa więc ma istotne znaczenie. Oczywiście mowa tu o podatku dochodowym, VAT to zupełnie oddzielny problem i zupełnie osobny podatek.
Płatnik VAT – kto chce, kto musi, komu się opłaca
W moim przypadku – okazało się, że muszę. W ramach prowadzonej DG mam też wpisane doradztwo, a to oznacza, że z automatu muszę być płatnikiem VAT. Przyzwyczaiłam się już do tego – ma to swoje dobre strony, gdyż koszty też mogę liczyć w wartościach netto, po odliczeniu VAT-u.
Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych – przede wszystkim dlatego, że jako matka samotnie wychowująca dziecko, rozliczam się wspólnie z synem. Wszystkie inne formy opodatkowania wykluczają taką możliwość.
Niezależnie od tego jaką formę opodatkowania wybieramy przy zakładaniu DG – można ją później zmienić. Raz w roku, do 20 stycznia można zgłosić taką zmianę do swojego US. Warto więc kontrolować przychody i koszty, aby wybrać optymalną formę dla siebie:
Szczególnie w dobie kryzysu, gdy każdy grosz się liczy.
A tu coś z literatury biznesowej: