Losowo wybrany numer

Kilka dni temu odebrałam telefon z zupełnie nieznanego mi numeru 856881756. Odezwała się pani, przedstawiając się imieniem i nazwiskiem, które także kompletnie nic mi nie mówiło. Spytała, czy może zadać mi kilka pytań, na co odpowiedziałam, że nie. Kolejne pytanie było o możliwość kontaktu w innym terminie, na co również się nie zgodziłam i sama zadałam pytanie: skąd dzwoni i skąd ma mój numer telefonu? Odpowiedź, którą usłyszałam jest moim zdaniem dziwna.
Przede wszystkim, żeby dowiedzieć się jaką firmę reprezentuje – muszę wyrazić zgodę. Powołała się tu na jakiś artykuł ustawy o telekomunikacji. Wyjaśniła także, że nie ma moich danych osobowych, a numer telefonu został wybrany losowo, jako ciąg cyfr generowanych przez komputer. Nie pozostało mi więc innego, jak poinformować panią, że w takim kończymy rozmowę i rozłączyć się.

Cóż, muszę się dokładnie przyjrzeć tej ustawie. Mam wątpliwości, czy informowanie rozmówcy o tym, skąd się dzwoni jest z nią niezgodne. To raczej swoista ochrona nazwy firmy, żeby nie występowała w kontekście nękania spamem telefonicznym. Po wyrażeniu zgody na przedstawienie oferty, zawsze jest wytłumaczenie, że przecież się zgodziłam, sama i dobrowolnie.
Nie wiem tylko jak w świetle prawa wygląda na takie losowo wybrane numery? O samej firmie to nie świadczy chyba zbyt dobrze – w końcu czy nie prościej jest kupić taką gotową bazę danych? I trafiać z ofertą do konkretnych ludzi, a nie na chybił-trafił?

Wrzuciłam ten numer w Google’a – często wyszukiwany numer. W większości opisany jako firma z Białegostoku sprzedająca ubezpieczenia.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: