Youtube i prawa autorskie

W ostatnią sobotę byłam na organizowanym przez KOD pikniku w Parku Reagana w Gdańsku. Porobiłam trochę zdjęć, sfilmowałam trochę scenek. Po powrocie do domu zmontowałam z tego filmik i wrzuciłam na Youtube. Po ok. dziesięciu minutach otrzymałam mail z YT, że do zawartego w moim filmiku dźwięku zgłoszono roszczenia związane z prawami autorskimi. Nawet precyzyjnie określono, w której minucie filmu. Sprawdziłam i okazało się, że faktycznie – nagrał się gwar, rozmowy ludzi i gdzie tam cicho w tle i z oddali – z głośnika sączyła się jakaś muzyka. 

Youtube poinformowało mnie, że w takiej sytuacji mam następujące opcje do wyboru:

  1. nie robię nic i nie ma problemu, ale na moim filmiku pojawią się reklamy, dochód z których będzie przekazany firmie dysponującej prawami autorskimi;
  2. odwołuję się od roszczenia;
  3. korzystam z wersji Beta oprogramowania usuwającego utwór z filmu;
  4. usuwam film.

Wersję pierwszą odrzuciłam – film trwał kilkanaście minut, a zakwestionowany fragment dźwięku około 40 sekund. Gdybym jeszcze stała przy głośniku i piosenka nagrała się głośno i wyraźnie – mogłabym to zrozumieć. Jednak naprawdę było to dalekie tło, dominowały zdecydowanie inne dźwięki. Odrzuciłam też opcję drugą – nie lubię się kopać z koniem. Spróbowałam opcji trzeciej, ale niestety nieskutecznie,nie udało się usunąć tej piosenki (nie dziwię się,nie był to dźwięk dominujący).
W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego tylko usunięcie filmu z YT i ponowne zmontowanie go z usunięciem spornych fragmentów dźwięku. Wrzuciłam go na YT, już bez problemu i z włączoną opcją zarabiania. W końcu mój wkład w ten filmik był znacznie większy niż zagłuszana innymi odgłosami, dochodząca  gdzieś w tle i z oddali muzyczka.

W tym wszystkim najbardziej zastanawia mnie reakcja i tak błyskawiczne wysłanie maila z roszczeniem. Od momentu publikacji do otrzymania maila minęło maksymalnie 10 minut. Jak to działa? Czy ktoś siedzi i sprawdza po kolei wszystkie filmy publikowane na YT? Czy może to jakiś mechanizm sprawdzający YT?
Ktoś ma podobne doświadczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d