Mała firma i nowy JPK VAT

Do wysłania pliku VAT za październik mamy czas tylko do środy, 25-go. To już naprawdę ostatnie chwile, a biorąc pod uwagę, że muszą to zrobić  wszyscy i obciążenie serwerów może być ogromne, lepiej zrobić to jak najszybciej. W ostateczności lepszym wyjściem będzie wysyła JPK VAT z błędem (merytorycznym, błędy w samym pliku nie przejdą) i złożenie później korekty niż brak pliku w terminie.
Ten nowy JPK VAT nie jest prosty i łatwy do wypełnienia. W przypadku większych firm, z rozbudowaną i skomplikowaną księgowością z pewnością bez biura rachunkowego się nie obejdzie. Gorzej mają małe firmy, dla których może być to zbyt duży koszt, szczególnie w dobie kryzysu.

Generalnie małe firmy mogą jednak skorzystać z darmowych aplikacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Dostępne są tu:

MF – bezpłatne narzędzia do JPK VAT

Nie znam aplikacji e-mikrofirma, wiem tylko, że służy do bieżącego prowadzenia rachunkowości, wystawiania i księgowania faktur itp. Nie trzeba jednak z niej korzystać, aby móc wygenerować i wysłać własny plik JPK_VAT.

Są tu 3 przyciski:

  • Klient JPK WEB


służy do wysyłania nowego pliku JPK VAT

  • Formularz uproszczony

służy do stworzenia pliku JPK VAT, również z deklaracją VATK7 lub VAT7k. Proste i przejrzyste narzędzie. Minusem jest to, że każdą z faktur trzeba wpisać do formularza, obliczenia wykonywane są automatycznie.

  • Podgląd i edycja pliku JPK VAT


służy do sprawdzenia i ewentualnej edycji pliku xml – w bardzo przyjaznej formie wypełnionego formularza.

Na pewno da się wykorzystać te narzędzia. Ja sama poszłam trochę inną drogą. Swoją rachunkowość tworzę we własnej aplikacji w Accessie. Szkoda mi trochę czasu na ponowne wklepywanie do komputera tych danych, które już mam w wersji elektronicznej. Udało mi się, wygenerowałam xml-a i wczoraj bez problemu wysłałam. Mam UPO.
O szczegółach napiszę w kolejnej notce.

 

 

 

 

Jedna myśl w temacie “Mała firma i nowy JPK VAT”

Leave a Reply