ePUAP czyli w kolejce po 500 plus

Ogłoszony kilka dni temu projekt ustawy “500 plus”wywołał wielkie i emocjonalne dyskusje. Wniesiony do sejmu projekt ustawy wygląda tak:

Ustawa 500 plus

Jeszcze nie wiadomo czy i jakie zmiany zostaną wprowadzone na etapie procedowania w parlamencie, wiele się może zdarzyć i kto wie, czy w wersji ostatecznej hasło “500zł na każde dziecko” znowu nie nabierze innego znaczenia.

Pominę własną ocenę tego programu, jego sprawiedliwości i skuteczności – to temat na zupełnie inną notkę. Tym razem chciałabym zachęcić wszystkich do przygotowania się do złożenia wniosku o to świadczenie.
Oczywiście wiem, że w tej chwili jest na to jeszcze za wcześnie, żaden urząd nie przyjmie takiego wniosku. Warto jednak pomyśleć o tym, że mamy XXI wiek i zamiast myślenia o tym, jak na początku kwietnia z wnioskiem w ręku staniemy w kolejce do okienka (ta kolejka może być całkiem długa), wykorzystamy współczesne technologie i przygotujemy sobie możliwość złożenia tego (a także wielu innych) wniosku przez internet.

Do załatwiania spraw urzędowych drogą elektroniczną służy portal Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej czyli:

ePUAP

Na początek – zakładamy tam konto Profilu Zaufanego. Prosto i łatwo, podając po  prostu swoje dane osobowe i adres email. Kolejny krok – to weryfikacja naszego profilu. Musimy udać się z dokumentem tożsamości np. do UM, US, ZUSu itp. (na portalu jest pełen wykaz punktów poświadczających).  Robimy to jeden raz, przy rejestracji – jest to oczywistym zabezpieczeniem przed tym, żeby ktoś za nas (w celach niekoniecznie uczciwych) założył taki portal. Po poświadczeniu – możemy w pełni korzystać z elektronicznej administracji. Może się przydać i to nie tylko przy wnioskach na “500 plus”.
No i oczywiście wszystko jest bezpłatne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d