DG i wybór sposobu opodatkowania

Podatki każdy musi płacić – to oczywista oczywistość. Zakładając własną działalność gospodarczą – mamy jednak większy wybór, gdyż sami możemy wybrać formę opodatkowania z jakiej chcemy skorzystać. Mozliwości są takie:

  • zasady ogólne czyli opodatkowanie wg skali podatkowej z dwiema stawkami podatkowymi 18% i 32%
  • podatek liniowy ze stawką 19%
  • ryczałt ewidencjonowany
  • karta podatkowa

Deklarację o naszym wyborze składamy w Urzędzie Skarbowym, jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Nie jest to decyzja nieodwracalna. Co roku, w terminie do 20 stycznia możemy zmienić sposób opodatkowania na dany rok. Ja sama wybrałam opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jest to jedyna forma opodatkowania, która umożliwia rozliczenie wspólne z współmałżonkiem. Wszystkie inne pozbawiają nas tej możliwości. Z mojego punktu widzenia, jako matki samotnie wychowującej dziecko – nie mam więc wyboru.
Ponieważ moja firma dopiero startuje, zaistnienie w sieci wymaga czasu – kokosów się nie spodziewam. Mam więc zamiar skorzystać z podmiotowego zwolnienia VAT. I wszystko co robię – zapisywać w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

I tak naprawdę – moja wiedza na temat rachunkowości jest tak mizerna, że aż strach się bać. Staram się jednak nie poddawać, choć ból głowy to powoduje. Moja ulubioną lekturą jest aktualnie książka, która polecam każdemu rozpoczynającemu działalność gospodarczą. W prosty sposób wyjaśnia materię bardzo skomplikowaną: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: