Abonament RTV

Ostatnio coraz częściej trafiam w sieci na wiadomości ostrzegające przed karami za zakup telewizora i nieopłacaniem abonamentu radiowo-telewizyjnego. Tu jeden z przykładów:

Kupiłeś telewizor? Uważaj! Możesz zapłacić karę. Abonament RTV. Kontrolerzy sprawdzają, kto kupił telewizor i nie zgłosił go do rejestru

To tylko przykład, na różnych portalach widziałam podobne artykuły. I zdecydowanie coś mi się tu nie zgadza.
Idę do sklepu z artykułami RTV i kupuję telewizor. Jeżeli płacę gotówką – skąd sklep wie jak się nazywam i gdzie mieszkam? Jeżeli kartą – to w najlepszym wypadku może podejrzeć moje imię i nazwisko. Natomiast bank widzi zakupy w sklepie, ale już nie wie, czy kupowałam pralkę, lodówkę czy telewizor. Nawet jeżeli wykupiłabym dodatkowe ubezpieczenie lub kupowałabym na raty i musiałabym udostępnić cały komplet danych osobowych, a w treści umowy byłaby informacja, że to telewizor – to jeszcze i tak niczego nie wyjaśnia. Od razu pojawia się pytanie: kto, kiedy i na jakiej podstawie przekazuje moje dane do spółki handlowej Poczta Polska SA? Jak ma się do tego RODO? Ostatni telewizor kupowałam wiele lat temu, więc może jestem nie na bieżąco, ale coś mi tu absolutnie nie pasuje.

Gdyby taka informacja znalazła się tylko na jednym portalu – mogłabym to jeszcze potraktować jako bzdury. Problem jednak w tym, że od kilku miesięcy widuję podobne w różnych miejscach.
Czegoś nie wiem?


Leave a Reply