7 wskazówek jak zorganizować udaną przeprowadzkę

Ten tekst nie jest mój. Publikuję go (za darmo, nie w formie płatnej reklamy) na prośbę właściciela firmy przeprowadzkowej Trago Transport i przeprowadzki. Firma jest nowa na rynku, konkurencja duża – warto pomóc. Tym bardziej, że przekazany tekst jest moim zdaniem wartościowy. 

7 wskazówek jak zorganizować udaną przeprowadzkę

  1. Sporządź plan przeprowadzki

    Plan przeprowadzki jest bardzo pomocnym narzędziem o którym większość osób nawet nie ma pojęcia. Jest to bardzo przydatne narzędzie. W planie przeprowadzki powinien znaleźć się zakres czasowy wszystkich czynności związanych ze zmianą miejsca zamieszkania oraz z tym, co i w jakiej kolejności zamierzamy pakować. Przede wszystkim należy zadbać o:

    • znalezienie odpowiedniej firmy przeprowadzkowej,
    • powiadomienie instytucji administracyjnych i bankowych o zmianie adresu zamieszkania,
    • rozwiązanie umowy o internet, telefon, telewizję, światło, gaz itp.
    • uregulowanie wszystkich zaległych rachunków,

    Następnie ustalamy kolejność pakowania rzeczy, zaczynając od miejsc w których bywamy najrzadziej. W tym miejscu mam na myśli strych, piwnicę, garaż. Te pomieszczenia możemy spakować już tydzień wcześniej. Dopiero dwa dni przed przeprowadzką zacznij pakować pozostałe pomieszczenia, pamiętając przy tym, żeby zostawić rzeczy najbardziej potrzebne na koniec.

  2. Sprzedaj/wyrzuć/oddaj niepotrzebne rzeczy

    Przeprowadzka to idealny czas na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, znajdujących się w piwnicy czy na strychu. Podczas segregacji najlepiej zadać sobie pytanie kiedy ostatni raz używałeś tego przedmiotu i czy jest Ci on na pewno potrzebny? Wiele rzeczy zatrzymujemy z racji przyzwyczajenia lub po prostu myślimy, że mogą się kiedyś przydać lecz zazwyczaj leżą zakurzone w kącie i nie mają żadnej wartości użytkowej. Dlatego zastanów się czy chcesz zatrzymać stare żelazko lub głośniki od pierwszego komputera. Jeżeli nie – to zawsze możesz je sprzedać lub oddać osobą potrzebującym.

  3. Zorganizuj kartony

    Prosta ale zarazem bardzo przydatna rada. W sieci znajdziesz wiele serwisów trudniących się sprzedażą kartonów. Dobrym pomysłem jest też podjechanie do hurtowni. Na sam początek przygotuj około 40 kartonów. Potem ewentualnie dokup kolejne. Pamiętaj, żeby każdy karton oznaczyć w taki sposób, aby można było go później łatwo wypakować. Np. kuchnia, dla dziecka, dla psa lub sypialnia.

  4. Zabezpiecz mienie

    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie mebli to najlepiej zostaw to profesjonalistom. Firma przeprowadzkowa będzie posiadała odpowiednie koce zabezpieczające oraz folie. Nie zajmuje to dużo czasu, a masz pewność że meble się nie obiją. Ty natomiast zajmij się małymi rzeczami tj. szkło z kuchni (owijaj je w gazetę i wkładaj do kartonów dokładnie oznaczając że jest to szkło). Możesz także schować TV do oryginalnego pudła. Obrazami, sprzętem AGD zajmie się przewoźnik, który ma większe doświadczenie w zabezpieczaniu.

  5. Pakowanie

    Pakowanie to mozolna praca. Powie to każda osoba, która przeżyła przeprowadzkę. No bo przecież trzeba spakować tysiące małych drobiazgów w taki sposób, aby można było je łatwo rozpakować. Najważniejsze to nie popadać w panikę. Najlepiej pakować systematycznie, zgodnie z planem przeprowadzki jaki ustaliliśmy na początku. Zaczynamy od jednego pokoju, następnie przechodzimy do drugiego. Nie mieszajmy rzeczy z kuchni z rzeczami z salonu, ponieważ firma przeprowadzkowa nie będzie wiedziała do jakiego pomieszczenia ma wnosić kartony.

  6. Firma przeprowadzkowa

    To prawda, na rynku istnieje wiele firm przeprowadzkowych. Zatem jak wybrać firmę wykonującą usługi transportowe? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ większość z nich ogłasza się w ten sam sposób. Na pewno należy zwrócić uwagę na posiadane referencje, samochody jakie dana firma posiada oraz jakim narzędziami dysponują (pasy transportowe, pasy do przenoszenia mebli, wózki itp.). W ten sposób powinniśmy oddzielić ziarno od plew.

  7. Umowa przeprowadzki

    Każda profesjonalna firma przeprowadzkowa posiada ze sobą umowę przeprowadzki. Dokładnie ją przeczytaj. Zmodyfikujcie zapisy według własnych potrzeb. W każdej umowie przeprowadzki powinny się znaleźć zapisy odnośnie odpowiedzialności za przewóz i zabezpieczenie rzeczy, adresy mieszkań do przeprowadzki oraz co najważniejsze stawka godzinowa lub kilometrowa pobierana przez firmę.                .

Mam nadzieję, że powyższe porady pozwolą Wam lepiej przygotować się do przeprowadzki i zaoszczędzić czas oraz stres wynikający ze zmiany miejsca zamieszkania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d